Obchody „100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę” w Szkole Podstawowej nr 3.

„Narodowe Święto Niepodległości” to dla każdego Polaka ważny dzień - symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary oraz zwycięstwa. Patriotyczne święto skłania nas do refleksji nad wartością wolności oraz niepodległości.

Dnia 9 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 3 odbyły się uroczyste obchody z okazji „100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę”. W tym wyjątkowym dniu wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły nosili przypięte biało-czerwone kotyliony, natomiast sale lekcyjne i korytarze szkolne udekorowane były w biel oraz czerwień. Okna szkoły w piękny i wyrazisty sposób eksponowały symbol flagi narodowej widocznej z zewnętrznej części budynku. Natomiast prace plastyczne uczniów przedstawiające historię naszej Ojczyzny zostały wyeksponowane zarówno w szkole, jak również przed budynkiem placówki w ramach wystawy pt. „100 lat Niepodległej.  Zaprezentowano także daty szczególnie ważne w historii Polski. Podkreśliło to jeszcze bardziej podniosłą symbolikę tego dnia i radość świętowania.

Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy uczniowie szkoły przedstawili wzruszającą lekcję historii w postaci patriotycznej akademii, przygotowanej przez klasy 1b i 4c oraz 8a pod kierunkiem Melanii Balińskiej i Małgorzaty Maksymów. Pomocą służył także opiekun Pocztu Sztandarowego i Flagowego Szkoły - Adrian Banyś.

W uroczystości wziął także udział Kornel Filipowicz - zastępca prezydenta miasta, który podkreślił, że szkoła stale jednoczy się wokół ważnych idei, jakimi są wychowanie patriotyczne oraz kultywowanie pamięci o przodkach.

Przed częścią artystyczną nastąpiła część oficjalna - został wprowadzony sztandar szkoły wraz z pocztem flagowym. O godzinie 11.11 wspólnie odśpiewano wszystkie zwrotki hymnu państwowego i wciągnięto flagę na maszt. Natomiast po odśpiewaniu hymnu szkoły uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. „Nasza Niepodległa, ta co nie zginęła....”, obejmujący treści historyczne, zawarte w ilustracji słowno-muzycznej.

Uczniowie w bardzo ciekawy i obrazowy sposób, za pomocą wierszy i pieśni patriotycznych, przedstawili tragiczne losy naszej Ojczyzny oraz trudną drogę do odzyskania wolności. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała oraz wysłuchała tej szczególnej lekcji historii. Przepiękny i porywający występ publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

Dyrektor szkoły - Dorota Basiak podziękowała wykonawcom akademii oraz podkreśliła, że poprzez organizację takich uroczystości możemy choć trochę przybliżyć zagadnienia historyczne młodemu pokoleniu oraz uczyć patriotyzmu i szacunku dla Ojczyzny.

W czasie uroczystości Adrian Banyś - opiekun Samorządu Uczniowskiego, ogłosił wyniki konkursu prac plastycznych uczniów kl. I-VIII, biorących udział w wystawie pt. „100 lat Niepodległej”. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Aleksander Bociek, Lena Korycka, Miłosz Wojtowicz, Milan Junak i Zuzanna Błotna. Uczniowie otrzymali dyplomy i upominki w postaci nagród książkowych oraz kalendarzy. Gratulacje złożyli również Dorota Basiak i Kornel Filipowicz.

Dzięki takiej lekcji patriotyzmu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 mieli okazję uświadomić sobie, że warto również dziś kultywować pamięć o przodkach, jak także interesować się rodzimą kulturą oraz historią. Natomiast godło, flaga i hymn są od wieków najpiękniejszymi symbolami naszej polskości, dumy oraz tożsamości.

Data dodania: 2018-11-10 19:00:58
Data edycji: 2018-11-10 19:10:25