Narodziny Jezusa w malarstwie

21 i 22 grudnia 2023 r. w naszej szkole odbył się cykl lekcji poświęconych przedstawieniu narodzin Jezusa w malarstwie różnych epok. W przedświątecznych lekcjach wzięły udział klasy VI A, VII A, VII B i VIII A. Zajęcia w klasach przygotowała i przeprowadziła pani Anna Ryżewska.

Uczniowie dowiedzieli się m.in., gdzie można obejrzeć pierwszą realizację motywu bożego narodzenia w sztuce i zostali zapoznani z motywem narodzin Jezusa w dziełach malarstwa epoki średniowiecza, renesansu, baroku i młodej polski. Omówiono obrazy takich mistrzów jak Sandro Boticelli, Lorenzo Lotto, Rembrandt van Rijn, Peter Paul Rubens, Michelangelo Merisi da Caravaggio, Georges de la Tour i Jacek Malczewski. Uczniowie mieli okazję zauważyć różnorodność realizacji motywu narodzin Jezusa w malarstwie i bogatą symbolikę obrazów. Największe zainteresowanie młodzieży wzbudziły obrazy „Adoracja” Huga van der Goes i „Jasełka” Jacka Malczewskiego. Uczniowie chętnie brali udział w dyskusji poświęconej obrazom i fragmentom Pisma Świętego przedstawiającym narodzenie Chrystusa.

Anna Ryżewska

Data dodania: 2024-01-03 17:50:59