Myślibórz- wycieczka kl. 6a

21 września 2022 r. klasa 6 a pojechała na wycieczkę do Rezerwatu Wąwóz Myśliborski koło Jawora.  Teren rezerwatu znajduje się  na Pogórzu Kaczawskim  w Krainie Wygasłych Wulkanów na terenie Parku Krajobrazowego "Chełmy". Uczniowie wybrali się w to piękne miejsce pod opieką nauczyciela biologii i geografii, pani Bożeny Oleksiuk – Rokosznej oraz wychowawczyni Aleksandry Szylin.

Podczas wyjazdu dzieci miały okazję do praktycznego zdobywania wiedzy i umiejętności przyrodniczych na zajęciach w terenie zorganizowanych przez specjalistów z ośrodka edukacyjnego Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa "Salamandra" w Myśliborzu. Maszerując wąwozem, uczniowie słuchali przyrodniczych opowieści pani przewodniczki, wnikliwie obserwowali i analizowali cechy indywidualne drzew różnego gatunku oraz mierzyli ich obwód, by po wykonaniu działania według matematycznego wzoru określić wiek drzew. Z kolei w  przejrzystym strumieniu, dzięki specjalnej kamerce, obserwowali życie podwodne. Na trasie wędrówki można było też podziwiać rzadki gatunek paproci podlegający ochronie gatunkowej zarówno w Polsce, jak i  większości krajów Europy, czyli  języcznik zwyczajny o pięknych, charakterystycznie wydłużonych i całobrzegich, zimotrwałych liściach. W wąwozie znajduje się bowiem największe stanowisko języcznika zwyczajnego na Dolnym Śląsku i  ścisły rezerwat przyrody, w którym ta roślina jest wyjątkową osobliwością florystyczną.

Po warsztatach uczniowie miło spędzili czas na terenie sportowo- rekreacyjnym Centrum Edukacji.

Wyprawę do Myśliborza wszyscy uczestnicy uznali za bardzo udaną. Warto było poznać to ciekawe miejsce i pobyć ze sobą poza murami szkoły.

Inf. A.Szylin

Data dodania: 2022-10-10 21:54:08