Ikona powiększania tekstu
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF - Pomoc dla Jemenu

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. Tego dnia w wielu krajach podejmowane są wspólne inicjatywy w celu okazania wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka to dzień radosny, ale z poważnym przesłaniem. UNICEF inicjuje projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka. To okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, gdzie prawa są łamane, bądź nie są przestrzegane. Ten rok jest trudny dla nas wszystkich, ale wyjątkowo trudny dla dzieci w miejscu, w którym, jeszcze przed epidemią koronawirusa, sytuacja była tragiczna. Takim miejscem jest Jemen - kraj, w którym od lat trwa największy kryzys humanitarny XXI wieku. Najbardziej bezbronnymi jego ofiarami są dzieci, tracące szansę na szczęśliwe dzieciństwo.

W związku z sytuacją epidemiczną w kraju, szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka zostały przeprowadzone w trybie zdalnym. Koordynatorem obchodów był opiekun Samorządu Uczniowskiego - pan Adrian Banyś. Społeczność szkolna włączyła się w akcję pomocową na rzecz dzieci w Jemenie i zrealizowała ciekawe przedsięwzięcia. Jednym z nich była akcja „Wspólna podróż po Jemenie” dotycząca zapoznania dzieci z trudną i ciężką sytuacją ich rówieśników w tym kraju, podczas wspólnego oglądania prezentacji przygotowanej przez UNICEF w czasie zajęć on-line oraz w domu z najbliższymi. Kolejnym krokiem akcji była rozmowa o tym, co powinno się zmienić, aby prawa dzieci w Jemenie były respektowane.

Wspólne działania klas I-VIII zmierzały do zaznajomienia uczniów z ich prawami. Wszystkie klasy wraz z wychowawcami poznały prawa dzieci w oparciu o przygotowane przez UNICEF materiały informacyjno-edukacyjne. Z kolei w ramach akcji „Lepszy świat dla dzieci w Jemenie” uczniowie kl. IV-VIII wykonali prace plastyczne oraz graficzne obrazujące wizję lepszego świata dla dzieci w tym kraju. Wszystkim działaniom towarzyszyła wystawa on-line pod hasłem „Pomoc dla Jemenu”. Przygotowane na tę okazję prace potwierdziły, iż prawa wszystkich dzieci na świecie nie są uczniom obojętne.

Kolor organizacji UNICEF symbolizuje jedność z młodymi ludźmi na całym świecie. Dlatego społeczność szkolna pamiętała o kolorze niebieskim, który jest symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.

Szkoła otrzymała także dyplom wraz z zaświadczeniem za zorganizowanie obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF w 2020 roku oraz zaangażowanie w działania pomocowe na rzecz dzieci w Jemenie. Podziękowania dla placówki złożył także Marek Krupiński - Dyrektor Generalny Stowarzyszenia UNICEF Polska.

Koordynator akcji składa serdeczne podziękowania całej społeczności szkolnej za zaangażowanie w organizację obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF - Pomoc dla Jemenu.

Adrian Banyś

Data dodania: 2022-01-04 22:37:37