Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Dnia 16 września 2022 roku z okazji 83. rocznicy napadu Związku Radzieckiego na Polskę oraz Światowego Dnia Sybiraka ulicami Bolesławca przeszedł Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru - upamiętniający Polaków deportowanych na Syberię. Uroczystość została zorganizowana przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z Zarządem Koła Związku Sybiraków.

Pamiętając o bolesnych wydarzeniach oraz o wszystkich deportowanych na nieludzką ziemię, tych, którzy zginęli w obozach oraz tych, którym udało się wrócić do Ojczyzny - bolesławianie oddali cześć pod pomnikiem „W hołdzie Polskim Męczennikom Syberii oraz Pomordowanym w Katyniu i Łagrach” na Cmentarzu Komunalnym w Bolesławcu.

Głównym punktem uroczystości był apel poległych oraz salwa honorowa. W „Spotkaniu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru” wzięli udział przedstawiciele samorządów, reprezentacje stowarzyszeń i instytucji, poczty sztandarowe szkół i organizacji oraz młodzież wraz z nauczycielami w asyście żołnierzy 23. Śląskiego Pułku Artylerii. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów i wieńców oraz odśpiewanie hymnu Związku Sybiraków.

Udział w  uroczystych obchodach wzięła także delegacja Pocztu Sztandarowego Szkoły Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w składzie: Zuzanna Błotna, Emilia Pikuła, Filip Szymański, Jakub Balacz i Jakub Sadowski, dyrektor szkoły - pani Anna Goździk oraz opiekun pocztu - pan Adrian Banyś.

Symbolem uroczystości było zapoznanie młodych ludzi z historią upamiętniającą tragiczne zdarzenia z września 1939 roku, przybliżenie znaczenia obchodów 83. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę, kształtowanie postaw patriotycznych, uczczenie pamięci poległych, poszerzenie zainteresowań problematyką patriotyzmu - bycia patriotą.

Opiekun Pocztu Sztandarowego Szkoły:

Adrian Banyś

Data dodania: 2022-09-20 19:18:34