Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Dnia 15 września 2023 r. z okazji Światowego Dnia Sybiraka oraz 84. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę ulicami Bolesławca przeszedł Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru - upamiętniający Polaków deportowanych na Syberię. Uroczystość została zorganizowana przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z Zarządem Koła Związku Sybiraków. Bolesławianie oddali cześć pod pomnikiem „W hołdzie Polskim Męczennikom Syberii oraz Pomordowanym w Katyniu i Łagrach” na Cmentarzu Komunalnym w Bolesławcu.

W „Spotkaniu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru” wzięli udział przedstawiciele samorządów, reprezentacje stowarzyszeń i instytucji, poczty sztandarowe szkół i organizacji oraz młodzież wraz z nauczycielami w asyście żołnierzy 23. Śląskiego Pułku Artylerii. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów i wieńców oraz odśpiewanie hymnu Związku Sybiraków.

Udział w czasie trwania uroczystych obchodów wzięła także delegacja Pocztu Sztandarowego Szkoły Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu w składzie: Maja Dorosz, Patrycja Susz, Hanna Kulig, Kamil Kuszka, wicedyrektor szkoły - pani Marta Łagowska oraz opiekun pocztu - pani Małgorzata Maksymów.

Symbolem uroczystości było zapoznanie młodych ludzi z historią, kształtowanie postaw patriotycznych, uczczenie pamięci poległych, poszerzenie zainteresowań problematyką patriotyzmu - bycia patriotą.

Więcej informacji z uroczystości na stronie Urzędu Miasta:

Światowy Dzień Sybiraka i 84. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę

Małgorzata Maksymów, Adrian Banyś