Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Maraton Pisania Listów

Maraton Pisania Listów

NAPISZ LIST. ZMIEŃ ŻYCIE.

 

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach, kiedy przypada Międzynarodowy dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia mobilizujemy ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawiania się naruszeniom praw człowieka. W tym roku po raz pierwszy z dnia 7/8 grudnia. Zachęcamy całą społeczność szkolną do włączenia się w to przedsięwzięcie.

 

Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy wysłać tweeta. Możemy protestować. Możemy napisać list. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. W tym roku podczas Maratonu będziemy pisać listy w sprawie obrończyń praw człowieka z 10 państw. To kobiety, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia.

 

Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka – w 2017 r podjęło 5,5 mln akcji, w samej Polsce napisaliśmy ponad 300 000 listów, a nasze działania w kraju zaangażowało się blisko 65 000 osób.

 

 Nasze listy są ważne. Potrafią zmienić sytuację osób, w sprawie których je piszemy. Maraton Pisania Listów to akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane - mówi Artur Łazowy, koordynator Maratonu Pisania Listów w Pile.

 

Jak napisać taki list?

 

To bardzo proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Warto również skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się 4 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach i  mamy pozytywne nastawienie. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych też nie jest wymagana. Listy można pisać po polsku. Wówczas warto podkreślić jednak w treści listu nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.

 

O Amnesty International - Międzynarodowy ruch ludzi działających od ponad 50 lat na rzecz poszanowania praw człowieka. Funkcjonuje na terytorium ok. 150 państw i terytoriów, zrzesza ponad 3 mln członków i członkiń na całym świecie. Prowadzimy kampanie przeciwko ciężkim naruszeniom praw człowieka. Naszą wizją jest świat, w którym każda osoba będzie mogła w pełni korzystać z wszystkich praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i innych międzynarodowych standardach praw człowieka. W 1977 roku Amnesty International została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.

 

 

Koordynator programu: Patrycja Kasperek

 

Data dodania: 2018-11-21 21:39:16
Data edycji: 2018-11-21 21:41:36
Ilość wyświetleń: 431

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś dowiedzieć"

Jan Paweł II
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej