Majowe Święto Książki

Z okazji majowego święta książki klasy pierwsze wybrały się wraz z paniami wychowawczyniami i ze mną do Biblioteki Publicznej im. Kamila Cypriana Norwida w naszym mieście.

Na zajęciach w naszej szkole uczniowie dowiedzieli się, jak powstało pismo i na czym pisano w dawnych czasach. Poznawaliśmy tajniki tworzenia papieru, a także- w jaki sposób powstaje książka i jakie osoby pracują nad jej wykonaniem.

Kolejnym etapem naszej przygody z książką były odwiedziny w  Bibliotece Publicznej- Centrum Wiedzy.

W ramach preorientacji zawodowej rozmawialiśmy o zawodzie bibliotekarza. Zwiedziliśmy wszystkie miejsca z regałami w wypożyczalni dla dzieci, nawet kącik dla najmłodszych czytelników, gdzie nam się najbardziej podobało. Oglądaliśmy wystawę pozostawionych przez czytelników zakładek książkowych, dowiedzieliśmy się, gdzie możemy w ciszy poczytać czasopisma oraz korzystać z internetu, poznaliśmy  zasady korzystania z biblioteki i jej zasobów, rozmawialiśmy o naszych upodobaniach czytelniczych, mediatece i innych książkach- niekoniecznie tych, wydanych na papierze. Wiemy już też,  w jaki sposób  możemy się zapisać do biblioteki. To była ciekawa lekcja.

Potem uczestniczyliśmy w warsztatach, gdzie mogliśmy wykazać się swoją kreatywnością podczas tworzenia naszych prac. Natomiast nasi koledzy i koleżanki z równorzędnej klasy dowiedzieli się, w jaki sposób powstaje papier czerpany i mogli go samodzielnie wykonać.

Na koniec skorzystaliśmy z możliwości udziału w interaktywnych instalacjach w Centrum Wiedzy, gdzie poprzez zabawę zdobywaliśmy wiedzę.

Nasza wycieczka była świetna. Myślę, że jeszcze nieraz udamy się w odwiedziny do naszej bolesławieckiej biblioteki i Centrum Wiedzy. Zaproszenie już otrzymaliśmy, a okazji do kolejnych odwiedzin znajdziemy zapewne mnóstwo.

Agnieszka Markowicz

Data dodania: 2022-06-02 19:56:47