Majowe święto książki

W maju swoje wielkie święto obchodzą książki na całym świecie. To one przenoszą nas do innego świata, uczą nowych rzeczy, jednym słowem czytanie książek to cudowny sposób na spędzanie wolnego czasu. Dlatego przez cały miesiąc maj w bibliotece oraz w świetlicy szkolnej odbywały się różnego rodzaju przedsięwzięcia mające na celu rozpowszechnianie czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły.

Inaugurację tych dni rozpoczęły zajęcia dla naszych milusińskich z sąsiadującego z naszą szkołą przedszkola. Podczas zajęć bawiliśmy się w małych detektywów i odgadywaliśmy książkowe zagadki ukryte między półkami oraz wspólnie zastanawialiśmy się nad życzeniami książki do czytelników.

Na spotkaniu w świetlicy szkolnej uczniowie klas I-III przypomnieli sobie, jak powstaje książka dzięki obejrzeniu animacji poklatkowej przygotowanej przez wydawnictwo Dwie Siostry pt. „Od pomysłu do projektu”. Obejrzenie animacji zainspirowało nas do wcielenia się w autorów i próby napisania swojej własnej bajki.

Podczas Dnia Książek przypomnieliśmy sobie również o zasadach korzystania z książek oraz wykorzystaliśmy stare książki do zabaw na sali gimnastycznej. Dzięki temu uczestniczyliśmy w rywalizacji z książką na głowie, trafialiśmy papierowymi kulkami do kosza, bawiliśmy się w oddzielanie maku od piasku, jak Kopciuszek i graliśmy w kalambury słowne. Rozwijaliśmy naszą wyobraźnię poprzez tworzenie rozmaitych zakładek do książek oraz wykonywanie prac konkursowych tj. „Reklama mojej książki” i  „Ilustracja do ulubionej książki”. Wszystkie nasze prace można było podziwiać na  gazetce szkolnej.

Kształciliśmy także jedną z czterech umiejętności tj. czytanie ulubionych fragmentów z naszych domowych bibliotek oraz prezentowaliśmy swoje książki podczas wystawy w świetlicy.

Krystyna Kurhan, Agnieszka Markowicz

Data dodania: 2023-06-11 18:39:30