Laboratoria Przyszłości - warsztaty z wykorzystaniem długopisów 3D

Laboratoria Przyszłości to program, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności manualnych i technicznych.

Dnia 31sierpnia 2022 r. odbyły się warsztaty z wykorzystaniem długopisów 3D. Uczestniczyli w nich nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej.

Zajęcia prowadziła pani Marta Łagowska - wicedyrektor szkoły. Początkowo uczestnicy warsztatów tworzyli obiekty 3D z gotowych szablonów, a następnie sami rysowali własne projekty. Każdy w ten sposób rozwijał wyobraźnię przestrzenną, ćwiczył zdolności manualne i zaskakiwał kreatywnością oraz pomysłowością. Tego typu warsztaty to nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim nauka. Zajęcia kształtują wyobraźnię przestrzenną oraz myślenie abstrakcyjne.

Nowoczesne pomoce dydaktyczne (m.in. zestawy długopisów 3D) zostały zakupione w ramach Programu Laboratoria Przyszłości. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Długopis 3D to urządzenie o kształcie długopisu, z którego końcówki wydobywa się nie tusz, a rozpuszczony filament w różnych kolorach. Za jego pomocą można tworzyć rysunki i przedmioty w trzech wymiarach.

Pracując z długopisem 3D uczniowie będą uczyć się koncentracji, cierpliwości oraz ćwiczyć umiejętności manualne (np. właściwy chwyt pisarski). Ćwiczenia będą fascynujące i motywujące. Ponadto praca z długopisem 3D kształci precyzję i dokładność, motywuje do realizacji własnych pomysłów, rozwija kreatywność, wyobraźnię przestrzenną i artystyczną oraz wyzwala pozytywne emocje, które wspomagają proces uczenia się.

Każdy kto weźmie długopis 3D do ręki zrozumie, że to bardzo proste!

Adrian Banyś

Data dodania: 2022-09-01 18:22:55