Konferencja Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK

W dniach 17-18 października 2022 roku Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu zorganizowało kolejną już Konferencję Edukacyjną w ramach Rajdu Historycznego dla placówek oświatowych zrzeszonych w Dolnośląskiej Rodzinie Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK. Celem spotkania była integracja środowiska oraz wymiana dobrych praktyk między szkołami.

W trakcie dwudniowego spotkania nauczyciele spędzili czas w Instytucie Naukowo-Badawczym Księdza Sebastiana Kneippa Sebastianeum Silesiacum oraz mieli możliwość zwiedzenia m.in. Pałacu w Kamieniu Śląskim, który jest jednym z najpiękniejszych obiektów na Śląsku Opolskim. Pałac pełni także funkcję Sanktuarium św. Jacka oraz Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Znany jest w kraju i za granicą jako centrum konferencyjno-integracyjne. Tu organizowane są konferencje i sympozja naukowe. W czasie rajdu uczestnicy oddali także hołd pod pomnikami: Powstańców Śląskich poległych w roku 1921 za sprawę powrotu Śląska do Macierzy oraz pod pomnikiem „Pamięci Mieszkańców Gminy Prószków, którzy zginęli i zostali zamordowani podczas walk w styczniu 1945 roku”.

Całość przygotowali pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej (OBEP IPN) we Wrocławiu - Pani Sylwia Krzyżanowska i Pan Wojciech Trębacz. Szkołę Podstawową nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu reprezentowali: Pani Małgorzata Maksymów - nauczycielka historii i Pan Adrian Banyś - opiekun Pocztu Sztandarowego Szkoły.

Dolnośląska Rodzina Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK powstała w Oleśnicy 14 lutego 2007 roku w 65. rocznicę powstania Armii Krajowej. Ideę powołania i funkcjonowania Rodziny doskonale oddają słowa Pana Wojciecha Trębacza - naczelnika Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu: „Dolnośląska Rodzina Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK jest przykładem doskonałej współpracy nie tylko szkół, instytucji, organizacji, władz samorządowych, ale też potrzeby jednoczenia się społeczności lokalnych wokół ważnych idei, jakimi są wychowanie patriotyczne, pamięć o niezwykłych ludziach, bohaterach AK - wartości niezmiennych przez lata pod hasłem BÓG, HONOR, OJCZYZNA”.

Adrian Banyś

Data dodania: 2022-10-24 21:23:58