Klasa 8b z wizytą w Centrum Wiedzy

2 grudnia uczniowie klasy 8b odwiedzili Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności, mieszczącą się w Miejskiej Bibliotece Publicznej - Centrum Wiedzy w Bolesławcu.

SOWA powstała dzięki inicjatywie Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik w celu promowania idei uczenia się, w oparciu o samodzielne poszukiwanie, odkrywanie i eksperymentowanie.

Podczas warsztatów konstrukcyjnych w tzw. Majstrowni, uczniowie podejmowali wyzwania logiczne i techniczne, mając do dyspozycji jedynie przedmioty codziennego użytku: gumki recepturki, nożyczki, patyczki, spinacze biurowe czy papier. W trakcie pracy w kilkuosobowych grupach poszukiwano ciekawych i niekonwencjonalnych rozwiązań. Uczniowie działali bez presji czasu i oceniania, bez szczegółowych instrukcji, zdając się na swoją wiedzę i intuicję. Każdy uczestnik warsztatów mógł zbudować autorski model mostu czy wyrzutni.

W trakcie zwiedzania ekspozycji urządzeń technicznych młodzież przetestowała różne zestawy, próbując zrozumieć zastosowane do ich budowy prawa i zasady fizyki. Ta niezwykła lekcja dostarczyła uczestnikom wielu pozytywnych wrażeń i wiary we własne możliwości poznawcze.

Inf. Bożena Oleksiuk-Rokoszna

Data dodania: 2022-12-12 18:40:10