Grób płk. Jerzego Woźniaka oznaczony insygnium „Ojczyzna swemu Obrońcy”

Uroczystość oznaczenia grobu płk. Jerzego Woźniaka insygnium „Ojczyzna swemu Obrońcy”

Dnia 12 kwietnia 2022 roku o godzinie 12:00 w 10. rocznicę śmierci płk. Jerzego Woźniaka na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu odbyła się uroczystość oznaczenia jego grobu insygnium „Ojczyzna swemu Obrońcy”. Wydarzenie odbyło się w ramach prowadzonego od kilku lat projektu „Ocalamy”, organizowanego wspólnie przez Oddział IPN we Wrocławiu wraz z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim.

Organizatorami tego wyjątkowego przedsięwzięcia byli: Jarosław Kresa - Wicewojewoda Dolnośląski, dr Paweł Michał Rozdżestwieński - Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu oraz prof. dr hab. Stanisław Ułaszewski - Prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Podczas spotkania na Cmentarzu Osobowickim odbył się przemarsz pocztów sztandarowych na grób płk. Jerzego Woźniaka, zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia, poświęcono znak, złożono kwiaty oraz wieńce. Prowadzący uroczystość Wojciech Trębacz - naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu, przedstawił sylwetkę zmarłego 10 lat temu płk. Jerzego Woźniaka. Uroczystość, na którą przybyła wdowa po pułkowniku wraz z najbliższymi oraz uczniowie ze szkół noszących imię Armii Krajowej, miała asystę wojskową.

Poruszającym dopełnieniem uroczystości było przejście pod Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego, oddanie hołdu oraz zapalenie zniczy przez młodzież uczącą się w szkołach należących do Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej.

Udział w uroczystości wzięła także delegacja Pocztu Sztandarowego Szkoły Podstawowej nr 3 w Bolesławcu w składzie: Zuzanna Błotna, Emilia Pikuła, Jakub Balacz i Jakub Sadowski oraz opiekunowie pocztu - pani Małgorzata Maksymów i pan Adrian Banyś.

Celem uroczystości było kształtowanie postaw patriotycznych, uczczenie pamięci poległych bohaterów, poszerzenie zainteresowań problematyką patriotyzmu - bycia patriotą.

Opiekun Pocztu Sztandarowego Szkoły:

Adrian Banyś

Data dodania: 2022-04-20 23:39:11