Festiwal Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej w naszej szkole

Dnia 18 marca 2019 r. w naszej szkole odbył się „Festiwal TIK” pod hasłem „Dzień z TIKiem”, w czasie którego najważniejsze były technologie informacyjno-komunikacyjne, z wykorzystaniem których nauczyciele przygotowali zajęcia w poszczególnych salach lekcyjnych.

W tym wyjątkowym dniu pedagodzy zaproponowali uczniom klas I-VIII liczne aktywności poprzez prowadzenie zajęć różnorodnymi technologiami oraz wykorzystanie zasobów, którymi dysponuje nasza szkoła: komputerów, tablic multimedialnych, drukarek, laptopów, tabletów, ozobotów, telewizorów, mat do programowania.

Celem tego wydarzenia było promowanie korzystania w nauczaniu z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (tzw. TIK) oraz zachęcenie uczniów do zastosowania Internetu i urządzeń mobilnych w sposób praktyczny i świadomy w szkole oraz poza nią.

Powszechny dostęp do informacji oraz ogromne zasoby Internetu sprawiają, że na każdym etapie procesu dydaktycznego można zastosować narzędzia TIK. Aby skutecznie wspierać realizację celów lekcji nauczyciele dobierają takie narzędzia, które pasują do potrzeb uczniów, zwiększają ich motywację i zainteresowanie nauką.

Nauczyciele naszej szkoły mają świadomość tego, że szybkim i zdecydowanym krokiem wkroczyli w dobę cyfrowej oraz nowoczesnej szkoły.

W ramach poszczególnych zajęć, np. z języka niemieckiego, uczniowie mieli okazję skorzystać z tablicy multimedialnej i poznać tradycje i zwyczaje wielkanocne krajów niemieckojęzycznych, nazwy przyborów szkolnych, jak także sytuacje związane z czynnościami dnia codziennego.

Uczniowie mogli także wykorzystać technologię informacyjno-komunikacyjną w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę!”, poszerzyć swoją wiedzę polonistyczną i historyczną, obejrzeć interesujące filmy, poznać lektury w inny niestandardowy sposób, wykonać wiele ciekawych projektów samodzielnie lub w grupie, dzięki możliwościom, jakie dają komputery.

Każdy uczeń mógł poczuć się jak prawdziwy gracz dzięki grom interaktywnym, quizom oraz zadaniom wymagającym wyszukiwania informacji w Internecie lub poprzez smartfona.

Dużo radości sprawiły uczniom ćwiczenia z ozobotami poprzez przygotowanie trasy dla robotów. Zajęcia rozwijały twórcze myślenie oraz kreatywność, a także umiejętność pracy w zespole. Uczniowie przekonali się, że programować można nawet bez użycia komputera czy tabletu - wystarczy uruchomić wyobraźnię i podjąć wyzwanie udziału w twórczej zabawie.

Cały ten dzień pozwolił naszym uczniom doświadczyć wielu możliwości, jakie dają nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne, które nie tylko bawią, ale i ułatwiają uczenie się, nabywanie nowych umiejętności oraz komunikację.

Adrian Banyś

Data dodania: 2019-03-20 22:44:28