Ekoceramiczne dziedzictwo

Uczniowie klasy 7a wraz z wychowawcą Patrycją Kasperek  w dniu 30 maja wybrali się na warsztaty terenowe do kopalni gliny „Ekoceramika” w Suszkach w ramach planu pracy  Miejskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Bolesławcu.

Uczniowie obejrzeli proces wydobycia i przygotowania do produkcji gliny – najcenniejszego surowca mineralnego naszych okolic. Ubrudzona gliną, ale zaciekawiona młodzież obserwowała pracę kopalni, wykorzystanie nowoczesnych urządzeń wydobywczych, mogła porównać nieoczyszczony surowiec z gliną gotową do transportu do firm ceramicznych w całej Polsce.

Drugim etapem wycieczki był pobyt na terenie zrekultywowanej kopalni gliny w Zebrzydowej. Miejsce to, po zakończeniu wydobycia, oddano naturze tworząc przestrzeń rekreacyjną z kilkoma gatunkami ryb w pokopalnianych zalewach i osiedlonymi niedawno bobrami. Wszyscy uczestnicy skorzystali z możliwości pieczenia kiełbasek przy ognisku.

Zadanie, we współpracy z firmą „Ekoceramika” Sp z o.o., zrealizowano w ramach projektu „Ekologia? Naturalnie!” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. (info MCEE)

Opracowała Patrycja Kasperek

Data dodania: 2022-05-30 19:43:44