Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Dzień Świętego Marcina

Dzień Świętego Marcina

Szkolne obchody „Dnia Świętego Marcina”

 

Dnia 22 listopada 2018 r. już po raz kolejny obchodzono „Dzień Świętego Marcina”, który jest uroczystością z utęsknieniem oczekiwaną w szkole. Dzień ten stanowi zapowiedź okresu świąt Bożego Narodzenia, wprowadza w nastrój tajemnicy i wiary w czynienie dobra.

Projekt „Dzień Świętego Marcina” zorganizował Samorząd Uczniowski, nauczyciele języka niemieckiego: Adrian Banyś oraz Joanna Menegoni-Skrętowska wraz z nauczycielką religii - Haliną Rudzik. Pomocą służyła także Renata Ćwik- Borowska - pedagog szkoły. W uroczystości brała udział cała społeczność uczniowska, grono pedagogiczne oraz rodzice.

Zapach rogalików rozchodził się po szkole już od samego rana. Tego dnia każdy uczeń mógł spróbować upieczonych przez rodziców rogali, które wyróżniały się nadzieniem z białego maku, bakalii oraz orzechów.

Uczniowie klas starszych przygotowali na tę uroczystość specjalne spotkanie z klasami I-III, w czasie którego zaznajomili uczniów z najważniejszymi wydarzeniami z życia św. Marcina zarówno w języku polskim jak i niemieckim. W czasie spotkania uczniowie mogli poznać prezentację multimedialną, a nawet bajkową wersję legendy o św. Marcinie, którą każdy obejrzał z wielką uwagą i zainteresowaniem. Nie zabrakło również oprawy muzycznej – chórek zaprezentował piosenkę: „Błogosławieni miłosierni” oraz znaną w niemieckich szkołach „Ich geh’ mit meiner Laterne”. Natomiast Samorząd Uczniowski przybliżył uczniom naszej szkoły historię oraz postać św. Marcina wykonując plakat wraz z przydatnym słownictwem w języku niemieckim. Uczniowie kl. IV-VIII zostali także zaznajomieni tego dnia z historią o św. Marcinie oraz tradycjami i zwyczajami związanymi z tym świętem.

Celem projektu było przybliżenie społeczności uczniowskiej postaci św. Marcina związanej z niesieniem dobra innym ludziom, jak także zapoznanie uczniów z kulturą i tradycją krajów niemieckojęzycznych.

Społeczność szkolna już po raz kolejny zaangażowała się także w akcję „Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci” związaną ze zbiórką pieniędzy na misje dla dzieci z Afryki oraz mającą na celu uwrażliwienie uczniów na potrzeby i problemy swoich rówieśników.

W tym roku szkolnym, według legendy o św. Marcinie, który podzielił się swym płaszczem z żebrakiem - zebrane fundusze zostaną przekazane przez Radę Rodziców na środki dydaktyczne dla uczniów szkoły, a także na pomoc dla dzieci z Afryki.

Składamy serdeczne podziękowania dla uczniów, rodziców, nauczycieli oraz całej społeczności szkolnej za zaangażowanie się w obchody z okazji „Dnia Świętego Marcina”. Dziękujemy.

 

Samorząd Uczniowski oraz opiekunowie:

Adrian Banyś, Joanna Menegoni-Skrętowska wraz z Haliną Rudzik

Data dodania: 2018-11-24 19:53:20
Data edycji: 2018-11-24 20:18:22
Ilość wyświetleń: 608

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś dowiedzieć"

Jan Paweł II
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej