Apel z okazji Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja

„Niech pokolenia pokoleniom podają pamiątkę dnia tego”

Słowa posła na Sejm Wielki Jana N. Zboińskiego,
                                                                                  wygłoszone po uchwaleniu Ustawy Rządowej 3 Maja 1791 r.

3 maja - cóż to za data? Dla wielu młodych ludzi to jedna z mało znaczących uroczystości. Dziś, żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości - nudzą nas uroczystości, rocznice, apele, święta...

Dlatego w dzień obchodów Święta Konstytucji 3 Maja musimy choć na chwilę zatrzymać się, by rozważyć najważniejsze hasła z historii Polski. Brzmią one donośnie, a zarazem dla wszystkich Polaków dumnie: Bóg, Honor, Ojczyzna.

W dniu 7 maja 2024 r. dla uczniów naszej szkoły słowa te zabrzmiały w sposób podniosły i poważny. Aby zrozumieć dlaczego rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja nazywamy świętem radości i wolności - klasy IV a i VI b w przystępny sposób przedstawiły kolegom i koleżankom, jak ważne dla Polski było to wydarzenie. Nie zabrakło akcentu muzycznego i wokalnego w wykonaniu czwarto- i szóstoklasistów. Uczniowie wspólnie odśpiewali: Witaj Majowa Jutrzenkooraz Odę do radości. Występ został uświetniony wzruszającą piosenką Ojczyzna w wykonaniu  uczennicy Hanny Szwagierek z klasy IV a. Z kolei uczennice: Martyna Berezowska, Jagoda Grabowa, Zoja Kruszakin, Hanna Szwagierek, Magdalena Ślusarczyk, Julia Zdunek, Gabriela Zych uświetniły apel tańcem z flagami.

Podczas uroczystości upamiętniona została także 20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. To wydarzenie o ogromnym znaczeniu dla naszego kraju, które przyniosło nam wiele korzyści i otworzyło nowe możliwości rozwoju.

Składamy najserdeczniejsze podziękowania pani Magdalenie Powroźnik za dekorację sali, pani Juliannie Karyszyn za przygotowanie uczniów do występu tanecznego, panu Adrianowi Banysiowi za rozpoczęcie i zakończenie apelu wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy, pani Elżbiecie Zielonce za wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, hymnu szkoły oraz pomoc w nagłośnieniu. A na koniec… kierujemy podziękowania dla wszystkich występujących uczniów - za ich duże zaangażowanie i włożony wysiłek. To był dla nas ogromny zaszczyt.

Małgorzata Maksymów, Bożena Oleksiuk-Rokoszna

Data dodania: 2024-05-08 17:36:00