Akcja Żonkile z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu  przystąpili do akcji Żonkile z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Tematem przewodnim tegorocznej akcji była miłość.

Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce "I była miłość w getcie": "Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość"? Dlaczego nikogo to nie interesuje?". Podczas tej edycji akcji Żonkile zastanowimy się nie tylko nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim - czytamy na stronie muzeum.

19 kwietnia przypadła rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu włączyli się w obchody ogólnopolskiej akcji  „Żonkile 2022” , aby uczcić 79 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Edukatorzy w muzeum przygotowali dla uczniów z całej Polski materiały edukacyjne, które przybliżyły nam historię tych wydarzeń. Wspólnie wykonaliśmy także papierowe żonkile – symbol zbiorowej pamięci, który jest podkreśleniem siły wspólnoty, znaczenia solidarności i potrzeby dialogu ponad podziałami.

Nauczyciele zaangażowani w zorganizowanie akcji w Szkole Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu- Agnieszka Markowicz, Małgorzata Maksymów, Patrycja Kasperek.

Opracowała Patrycja Kasperek

Data dodania: 2022-05-10 19:34:52