J. niemiecki w SP3

”Die Deutschmeister” in Szkoła Podstawowa nr 3

Nasza szkoła jest placówką, w której uczniowie mają niebywałe możliwości rozwijania swoich umiejętności językowych z języka niemieckiego. W latach 2012-14 szkoła była organizatorem trzech wymian językowych z zaprzyjaźnioną Szkołą Podstawową w Rauen (Brandenburgia). Były to projekty „Muzyka otwiera granice”, „60 godzin o Niemczech”, „Przyjaźń  Polska-Niemcy” współfinansowane ze środków Polsko- Niemieckiej  Współpracy Młodzieży przy Euroregionie Nysa oraz ze środków Gminy Miejskiej Bolesławiec.

Uczniowie naszej szkoły biorący udział w poszczególnych olimpiadach i konkursach o zasięgu międzyszkolnym, powiatowym lub ogólnopolskim zajmowali miejsca pierwsze, zostawali laureatami oraz zdobywali wyróżnienia. Podczas konkursów uczniowie wykazywali się wiedzą realioznawczą, leksykalną oraz gramatyczną, jak także rozwijali swoje umiejętności i kompetencje językowe.

Działania te sprawiły, że z roku na rok wyniki testów kompetencji z języka niemieckiego w klasach szóstych utrzymywały się na bardzo wysokim poziomie. Dzięki temu szkoła zajmowała dwa razy z rzędu I miejsce (rok szkolny 2014/2015 oraz 2015/2016) spośród bolesławieckich szkół podstawowych pod względem ogólnych wyników „Sprawdzianu Szóstoklasisty” z języka niemieckiego. Również w konkursie miejskim „Spaβ mit Deutsch” organizowanym przez MZS nr 3 uczniowie szkoły trzykrotnie zajmowali I miejsce na terenie naszego miasta.

Od kilku lat uczniowie szkoły osiągają wysokie wyniki poprzez udział w „Ogólnopolskiej Olimpiadzie Językowej - OLIMPUS”. W tym roku szkolnym uczennica klasy IV b - Lena Korycka została laureatką 5 miejsca „Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej OLIMPUS” z języka niemieckiego. Natomiast Aleksandra Kulik z klasy IV b została laureatką 8 miejsca tej olimpiady. Uczniowie szkoły zakwalifikowali się także do etapu powiatowego konkursu „zDolny Ślązaczek” z języka niemieckiego. Tegorocznymi szczęśliwcami, którzy dotarli aż do etapu powiatowego byli: Jakub Karczmarz z klasy VII a oraz Igor Szerszunowicz z klasy VI b.

W tym roku szkolnym szkoła poszerzyła wachlarz konkursów, podczas których uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe. Przedsięwzięcie to było realizowane przez Goethe-Institut z siedzibą w Warszawie we współpracy z wydawnictwem LektorKlett. Projekt „Erlebnisreise mit Deutsch / Z niemieckim w drogę” został skierowany do szkół podstawowych w ich nowym, 8-letnim, kształcie, do uczniów klas VI i VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum. Uczennice z klasy VI a: Alicja Burdukiewicz, Patrycja Kadłuczka oraz Martyna Kowalska biorące udział w tej innowacji pedagogicznej przyczyniły się do sukcesu szkoły w tym konkursie.

Nasza szkoła wraz z Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Zakonu Pijarów (z oddziałami gimnazjalnymi) zostały wyróżnione w tym konkursie. Nagrodą jest pakiet niesamowitych pomocy dydaktycznych  do wykorzystania w nauce oraz  promocji języka niemieckiego. Nauczyciele germaniści ze Szkoły Podstawowej nr 3 serdecznie gratulują uczennicom, jak także wszystkim uczniom, którzy od lat przyczyniają się do sukcesów szkoły.

Nauczyciele języka niemieckiego w SP nr 3

Adrian Banyś oraz Agnieszka Markowicz

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!