Apel z okazji „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

„Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni, polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu ZSRR”.

Uczniowie kl. IV-VIII wzięli udział w apelu w związku z przypadającym w tym miesiącu „Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W obecności pani dyrektor – Doroty Basiak, nauczycieli i uczniów kl. IV-VIII został wprowadzony Poczet Flagowy oraz Poczet Sztandarowy Szkoły pod opieką pana Adriana Banysia. Następnie wciągnięto flagę państwową na maszt oraz odśpiewano hymn. Głos zabrała także pani Małgorzata Maksymów, która przytoczyła wszystkim zgromadzonym znaczenie uroczystości.

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie, ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

Celem apelu było upamiętnienie „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, kształtowanie postaw patriotycznych oraz upowszechnianie wiedzy wśród uczniów o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski.

Adrian Banyś