Uczniowie klas pierwszych poznają twórczość Juliana Tuwima

„Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą” to cykl zajęć zaproponowanych przez naszą bibliotekę szkolną dla uczniów klas pierwszych. Zajęcia miały na celu poznanie twórczości Juliana Tuwima z wykorzystaniem książki Agnieszki Frączek o takim samym tytule. Podczas pierwszego spotkania 7 marca 2025 r. poznawaliśmy najciekawsze szczegóły z życia poety. Dowiedzieliśmy się, że mały Julek był niezłym psotnikiem, interesował się przyrodą, wykonywał doświadczenia w swoim przydomowym laboratorium oraz nie znosił arytmetyki w szkole.
W czasie zajęć zapoznaliśmy się także z wierszem pt. „Abecadło”. Zanim to jednak nastąpiło uczniowie sami odgadli tytuł wiersza, a następnie wspólnie obejrzeliśmy animację poklatkową do wiersza Juliana Tuwima, która została zrealizowana w ramach projektu "Cicer cum caule" dofinansowanego z Instytutu Książki. W czasie zajęć okazało się, że wielu uczniów zna tekst naszego wiersza na pamięć i każdy z nich mógł pochwalić się jego znajomością. W dalszej części zajęć ustaliliśmy kolejność liter w naszym alfabecie oraz próbowaliśmy swoich sił podczas odgadywania literek. Na koniec wysłuchaliśmy piosenki o alfabecie warzywno-owocowym.
14 marca 2025 r. podczas kolejnego cyklu zajęć „Poznajemy twórczość Juliana Tuwima” uczniowie klas pierwszych poznawali wiersze o zwierzętach domowych pt. „Dżońcio” oraz „Kotek”. Wierszyki pomogły nam zrozumieć, że zwierzęta mają pozytywny wpływ na nasz rozwój emocjonalny, uczą empatii, troski i czułości. Dzięki obecności zwierzątka w bliskim otoczeniu możemy nabyć umiejętności rozpoznawania emocji i reagowania na nie, a opieka nad naszym pupilem uczy odpowiedzialności, samodzielności i poświęcenia. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się wiele o swoich zwierzątkach, bo pokazywaliśmy zdjęcia naszych czworonogów, wymienialiśmy doświadczenia na temat opieki nad nimi oraz wspominaliśmy różne śmieszne sytuacje z naszymi pupilami w domu.
Podczas kolejnych zajęć będziemy poznawać inne ciekawe wiersze i odkrywać świat pełen dziecięcej poezji.
Agnieszka Markowicz