Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Przepisy na rogale marcińskie i drożdżowego ludzika

Przepisy na rogale marcińskie i drożdżowego ludzika

11 listopada w Polsce to Narodowe Święto Niepodległości.

Natomiast na ten sam dzień Dzień Świętego Marcina (niem. Martinstag, w Austrii Martini)–  przypadają obchody religijne święta patrona dzieci, hotelarzy, jeźdźców, kawalerii, kapeluszników, kowali, krawców, młynarzy, tkaczy, podróżników, więźniów, właścicieli winnic, żebraków i żołnierzy – Marcina z Tours. Marcin z Tours urodził się na Węgrzech i tam jest obchodzone jego święto, ale w dniach 8 i 9 listopada. We Francji, gdzie był biskupem oraz w Niemczech i Austrii święto marcińskie obchodzi się 11 listopada.

W Niemczech wiele szkół i przedszkoli w Dniu św. Marcina organizuje pochód z samodzielnie wykonanymi przez uczniów i rodziców lampionami. Przy dźwiękach orkiestry, śpiewając okolicznościowe piosenki, grupa dociera na plac/boisko z ogniskiem i ciepłym poczęstunkiem. Zjada się także specjalne pieczywo– figurki  Św. Marcina tzw. Weckmanna. Na zakończenie pochodu dzieci dostają upieczoną figurkę z drożdżowego ciasta. W tym okresie można kupić je w każdej piekarni.

Podobnie wyglądają miejskie, publiczne obchody, z tym że odbywają się 11 listopada, orkiestra jest większa, a pochód prowadzi jadący na białym koniu, uroczyście ubrany żołnierz reprezentujący postać św. Marcina. Typową piosenką śpiewaną w tym czasie jest np. „Durch die Straßen auf und nieder leuchten die Laternen wieder: rote, gelbe, grüne, blaue, lieber Martin komm und schaue.” (Moc lampionów na ulicach: Czerwień, błękit nas zachwyca! Przyjdź i patrz święty Marcinie, ile barw na ziemię płynie!)

Z uwagi na to, że w naszej szkole jest już tradycją Dzień Św. Marcina chciałabym namówić Was na upieczenie drożdżowych Marcinów albo rogalików marcińskich.

A oto przepis na domowe ludziki- figurki marcińskie.

Z uwagi na to, że biskup był ascetą, żyjącym bardzo prosto i skromnie, dlatego nie przesadzajcie z dekoracją; wystarczy parę rodzynek, skórka pomarańczowa, nasiona chia lub owoce goji. Naturalnie możecie ubrać biskupa w legendarny, czerwony płaszcz lub pięknie ozdobić twarz. 

Składniki:
4 szklanki mąki
100 g cukru
4 jajka 
24 g drożdży
0,5 szklanki mleka
kostka masła 250 g
rodzynki do dekoracji

Wykonanie:
Ważne jest, aby wszystkie składniki były w temperaturze pokojowej. Drożdże i łyżkę cukru rozpuszczamy w mleku i czekamy, aż zaczną rosnąć . Dodajemy masło, wbijamy jajka, mąkę i dobrze wyrabiamy. Z ciasta formujemy kulę, zawijamy w ściereczkę, dokładnie zawiązujemy, żeby ciasto nie wypłynęło i wkładamy do garnka z zimna wodą tak, aby ciasto było całkowicie przykryte wodą. Ciasto jest gotowe, kiedy wypłynie. Teraz ponownie zagniatamy ciasto i dodajemy resztę cukru. 
Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 stopni, prostokątne foremki wykładamy papierem. Lepimy małe figurki i ozdabiamy je rodzynkami. Prawdziwy drożdżowy Św. Marcin jest posypany zwykłym cukrem i pali fajkę. Symboliczną fajkę robimy ze słupków migdałów, ozdobny pas ze smażonej skórki pomarańczowej, kombinacja drożdżowego ciasta i skórki pomarańczowej to idealne połączenie :-) Po 30 minutach gotowe!

 

Podaję również przepis na rogale marcińskie, przywieziony z warsztatów cukierniczych w Lipianach

Kieruję tutaj serdeczne podziękowania dla pań z Koła Gospodyń w Lipianach za cudowne warsztaty kulinarne i pyszne wypieki.

W rogalach marcińskich nadzieniem był biały mak z bakaliami, a wy możecie użyć zwykłego maku z nadzieniem albo po prostu powideł czy dżemu do środka rogalików. Pamiętajcie, aby przy przygotowaniu ludzików czy rogali poprosić o pomoc rodziców.

Składniki:

½ maki

1 margaryna

½ paczki drożdży

2 łyżeczki proszku do pieczenia

2 ½ łyżki śmietany

¼ szklanki letniego mleka

2 ½ łyżki cukru

szczypta soli

2 jajka

Życzę dużo kreatywnych pomysłów i radości w tworzeniu :)

Przepis oraz fotografie zaczerpnięte z bloga o gotowaniu i fotografii- dolcevita-in-my-kitchen.

 

                                                                                        Agnieszka Markowicz

 

 

Data dodania: 2021-11-01 16:20:54
Data edycji: 2021-11-01 16:38:57
Ilość wyświetleń: 542

Konkursy

Informacje
Więcej informacji

Kalendarz

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej