Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF w Szkole Podstawowej nr 3

„Dla każdego dziecka, dzieciństwo”, pod takim właśnie hasłem dnia 20 listopada 2019 r. odbyły się w Szkole Podstawowej nr 3 obchody 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF Polska (organizację humanitarną i rozwojową działającą na rzecz dzieci). Koordynatorem Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka był opiekun Samorządu Uczniowskiego - Adrian Banyś.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci oraz wspierają je w prawidłowym rozwoju. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu w wielu krajach  podejmowane są wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Ten wyjątkowy dzień był znakomitą okazją do uczczenia 30. rocznicy uchwalenia Konwencji - najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych oraz do podejmowania różnorodnych inicjatyw i działań, związanych nie tylko z prawami dziecka, ale także z jego potrzebami i problemami. Dzieciństwo jest kluczowym etapem dla rozwoju człowieka i każde dziecko powinno mieć zagwarantowane jak najlepsze warunki do rozwoju w tym czasie. Dlatego z okazji tego wyjątkowego dnia przemówiły dzieci, a dorośli wsłuchali się w ich głos.

Cała społeczność szkolna aktywnie włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka i zrealizowała ciekawe wydarzenia. Wspólne działania klas I-VIII zmierzały do zaznajomienia uczniów ze swoimi prawami. Wszystkie klasy wraz z wychowawcami poznały prawa dzieci na lekcjach w oparciu o przygotowane przez UNICEF scenariusze i materiały edukacyjne. Natomiast uczniowie kl. IV-VIII wykonali szereg rysunków oraz plakatów dotyczących praw widzianych ich oczami. Wszystkim tym działaniom towarzyszyła wystawa pod hasłem „Nasze prawa - ważna sprawa”, którą można było podziwiać na korytarzu szkoły.  Wszystkie przygotowane na tę okazję prace potwierdziły, iż prawa dzieci nie są uczniom obojętne i wspaniale rozumieją ich znaczenie.

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami - Adrianem Banysiem i Agnieszką Markowicz, przygotował na tę uroczystość specjalne spotkanie z klasami, w czasie którego uczniowie zostali zaznajomieni z prawami dziecka opisanymi w poszczególnych Artykułach Konwencji. Swoją wiedzę na temat praw uczniowie poszerzyli także podczas „Dnia otwartych drzwi”, spotkań informacyjnych prowadzonych w oparciu o przygotowaną na tę okazję prezentację multimedialną. Zdobyta wiedza stała się punktem wyjścia do przeprowadzenia debaty wśród uczniów nt. „Czy znasz swoje prawa?”.

Dzieci są pełne pasji i zaangażowania, często kierują się wrażliwością oraz troską o drugiego człowieka. Kolor organizacji UNICEF symbolizuje jedność z młodymi ludźmi na całym świecie. Dlatego cała społeczność szkolna wzięła udział w akcji- na niebiesko #dlakażdegodziecka. Każdy pamiętał o kolorze niebieskim we wszelkich działaniach podejmowanych tego dnia np. ubiór, przystrojenie sal lekcyjnych, gazetek i korytarzy szkolnych.

W ramach podejmowanych działań pedagodzy zaproponowali uczniom liczne aktywności, jakie dają nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne, które nie tylko bawią, ale i ułatwiają uczenie się, nabywanie nowych kompetencji oraz komunikację. Dzieci poznały swoje prawa, korzystając m.in. z zasobów internetu, tablicy multimedialnej, jak także uczestnicząc w klasowych turniejach z wykorzystaniem quizów Kahoot przygotowanych przez UNICEF. Uczniowie wzięli również udział w zajęciach przeprowadzonych przez szkolnych przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego pt. „Dla każdego dziecka, dzieciństwo” pod opieką Adriana Banysia.

Rodzice uczniów, w ramach „Dnia otwartego szkoły”, zostali także zapoznani przez wychowawców z Konwencją o prawach dziecka i znaczeniem obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, co pozwoliło na utrwalenie praw w świadomości dorosłych. Z kolei podejmowana przez uczniów aktywność wpłynęła pozytywnie na rozwój ich osobowości ze względu na wymiar edukacyjno-wychowawczy. Ponadto gazetki szkolne wypełniły zapisy i informacje na ten temat, aby wszystkim dzieciom, jak również dorosłym, przypomnieć, że powinni tych praw zawsze przestrzegać, nie tylko w ustanowionym dniu - 20 listopada.

Koordynator obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka składa serdeczne podziękowania dla całej społeczności szkolnej za zaangażowanie w uroczystość z okazji 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF.

20 listopada to szczególna data, która powinna  szczególnie kierować naszą myśli ku dzieciom i ich prawom.

Adrian Banyś

Data dodania: 2019-11-26 13:45:48