„Nasze prawa - ważna sprawa” - pod takim hasłem odbyły się w Szkole Podstawowej nr 3 obchody rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowane przez UNICEF Polska. Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka przybrały w tym roku formę projektu, którego koordynatorem był opiekun Samorządu Uczniowskiego - Adrian Banyś.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. Tego dnia w wielu krajach podejmowane są wspólne inicjatywy w celu okazania wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka to dzień radosny, ale z poważnym przesłaniem. UNICEF inicjuje projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka. To okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, gdzie prawa są łamane, bądź nie są przestrzegane. Ten rok jest trudny dla nas wszystkich, ale wyjątkowo trudny dla dzieci w miejscu, w którym, jeszcze przed epidemią koronawirusa, sytuacja była tragiczna. Takim miejscem jest Jemen - kraj, w którym od lat trwa największy kryzys humanitarny XXI wieku. Najbardziej bezbronnymi jego ofiarami są dzieci, tracące szansę na szczęśliwe dzieciństwo.
W związku z sytuacją epidemiczną w kraju szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka zostały przeprowadzone w trybie zdalnym. Społeczność szkolna włączyła się w akcję pomocową na rzecz dzieci w Jemenie i zrealizowała ciekawe przedsięwzięcia. Jednym z nich była akcja „Wspólna podróż po Jemenie” dotycząca zapoznania dzieci z trudną i ciężką sytuacją ich rówieśników w tym kraju, podczas wspólnego oglądania prezentacji przygotowanej przez UNICEF w czasie zajęć on-line oraz w domu z najbliższymi. Kolejnym krokiem akcji była rozmowa o tym, co powinno się zmienić, aby prawa dzieci w Jemenie były respektowane.
Wspólne działania klas I-VIII zmierzały do zaznajomienia uczniów z ich prawami. Wszystkie klasy wraz z wychowawcami poznały prawa dzieci w oparciu o przygotowane przez UNICEF materiały informacyjno-edukacyjne. Z kolei w ramach akcji „Lepszy świat dla dzieci w Jemenie” uczniowie kl. IV-VIII wykonali prace plastyczne oraz graficzne obrazujące wizję lepszego świata dla dzieci w tym kraju. Wszystkim działaniom towarzyszyła wystawa on-line pod hasłem „Pomoc dla Jemenu”. Przygotowane na tę okazję prace potwierdziły, iż prawa wszystkich dzieci na świecie nie są uczniom obojętne.
Kolor organizacji UNICEF symbolizuje jedność z młodymi ludźmi na całym świecie. Dlatego społeczność szkolna pamiętała o kolorze niebieskim, który jest symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami - Adrianem Banysiem i Agnieszką Markowicz, przygotował na tę uroczystość cykliczne spotkania on-line z klasami, w czasie których uczniowie zostali zaznajomieni z prawami dziecka opisanymi w poszczególnych Artykułach Konwencji. Zdobyta wiedza stała się punktem wyjścia do przeprowadzenia wśród uczniów debaty „Czy znasz swoje prawa?”.
W ramach poszczególnych działań pedagodzy zaproponowali uczniom liczne aktywności, jakie dają nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne. Dzieci rozwiązywały quiz on-line pt. „Sprawdź, co wiesz o prawach dziecka”, przygotowany przez UNICEF. Pytania poświęcone zagadnieniom praw dziecka, nawiązujące do sytuacji dzieci w Jemenie, okazały się doskonałym sposobem na wspólną naukę w trybie zdalnym oraz w domu.
Koordynator obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka składa serdeczne podziękowania całej społeczności szkolnej za zaangażowanie w organizację obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF.
20 listopada to szczególna data, która powinna kierować naszą myśl ku dzieciom i ich prawom.
Opracował: Adrian Banyś
59-700 Bolesławiec
Ceramiczna 5