Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

Słońce jest wszędzie

Projekt wymiany polsko- czeskiej „Słońce jest wszędzie- współpraca transgraniczna szkół“ dobiegł końca. Zrealizowano 4 działania.

  1. działanie  odbyło się w Bolesławcu w dn. 20.04.2012r. O 10.00 po przyjeździe uczniów czeskich nastąpiło zapoznanie z dziećmi polskimi i miało miejsce uroczyste rozpoczęcie projektu z władzami miasta. Następnie miały miejsce wszystkie przewidziane działania tzn. wyjazd do Pławnej i zwiedzanie Zamku Śląskich Legend. Odbyły się również warsztaty artystyczne (przygotowanie odbitek drzeworytów), również dzieci zwiedzały gród piastowski, strzelały z łuku.Po powrocie do Bolesławca uczestnicy zjedli obiad i w Szkole Podstawowej nr 3 rozpoczęli warsztaty plastyczne. Celem zajęć było wspólne przygotowanie przez dzieci logo projektu oraz flag naszych państw z nakrętek. Następnie zaplanowany był wyjazd do Muzeum Ceramiki, gdzie uczestnicy poznali historię Bolesławca. Po powrocie do szkoły dzieci uczestniczyły w koncercie przygotowanym przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3.
  2. działanie odbyło się w Lazne Libverda w dn. 30.04.2012r. Najpierw dzieci polskie uczestniczyły w powitaniu przez pana starostę Lazne Libverda oraz zostały poczęstowane wypiekami czeskimi. Następnie odbył się turniej. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na 4 drużyny i brali udział w konkurencjach sportowych: jeździe na miotle, rzucaniu kośćmi do małego kociołka oraz rysowaniu z zawiązanymi oczami portretu czarownicy. Następnie dzieci przebrały się w stroje czarownic i czarowników i poszły do szkoły. Polacy zwiedzili szkołę czeską i wspólnie poszli w pochodzie do zdrojowiska Spa Libverda. Tam wysłuchaliśmy opowieści o zaczarowanym kogucie- symbolu Lazne i poszliśmy na obiad. Później przy szkole miały miejsce zajęcia plastyczne- malowanie czarownic oraz nosów czarownicy. Następnie wizerunki czarownic przytwierdzone do patyków zostały spalone (tzw. Noc Walpurgii).
  3. działanie odbyło się u partnera czeskiego w dn. 01.06.2012r.  Dzień poświęcony był zdrowemu stylowi życia. Najpierw dzieci zjadły poczęstunek, składający się ze zdrowych produktów (jogurtów, bułek, owoców...). Następnie wysłuchaliśmy wykładu nt. piramidy żywieniowej, a uczniowie w grupach polsko- czeskich dostali obrazki, z których wybierali przedstawiające najzdrowsze produkty. Następnie pojechaliśmy do Hejnic, gdzie zwiedziliśmy Sanktuarium i zjedliśmy obiad. Później wróciliśmy do szkoły i zajęliśmy się zdrowym żywieniem od strony praktycznej, czyli dzieci w grupach pod okiem opiekunów przygotowywały pasty. W związku z tym, że w ten dzień padał deszcz, nie mogliśmy pójść na Mount Oresnik.  Uczniowie uczyli się wzajemnie słów w j. polskim i czeskim.
  4. działanie mialo miejsce w Bolesławcu w dn. 21.09.2012r. na początku spotkania zostały wręczone nagrody w konkursie na logo projektu. Następnie wyjechaliśmy do Fabryki Naczyń Kamionkowych, gdzie mieliśmy słodki poczęstunek. Potem zwiedzaliśmy zakłady ceramiczne. Następnie uczestnicy malowali kubki i talerzyki, które zostały później wypalone i przekazane dzieciom.Następnie dzieci bawiły się wspólnie na basenie krytym . Później uczestnicy zjedli obiad i wyjechaliśmy do Kliczkowa. Tam rycerz oprowadził dzieci po zamku. Później przygotowane zostało ognisko pożegnalne połączone z przejażdżką bryczką.

 

Projekt pn.: „ Słońce jest wszędzie- współpraca transgraniczna szkół” współfinansowany jest  ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

 

Przygotowała Sylwia Herbut- koordynator projektu.

 

Szkoła Podstawowa nr 3 realizuje projekt pt. Słońce jest wszędzie - współpraca transgraniczna szkół związany z wymiana polsko - czeską współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa. Realizacja projektu ma na celu ukazanie dzieciom ze strony polskiej jak i czeskiej, że oprócz odmiennej narodowości, nic je nie różni. Słońce zarówno u nas, jak i u naszych partnerów, świeci tak samo, a więc pokonujemy bariery językowe i nawiązujemy kontakt niewerbalny mający na celu poznanie, integrację i zbliżenie się dzieci.

 

Projekt m. in.jest nastawiony na tworzenie wśród dzieci sytuacji wychowawczych podnoszących poczucie odpowiedzialności za siebie i innych. Ich osiągnięcie umożliwi postawa autentyzmu, akceptacji, wspólnego doświadczania i wspólnych przeżyć, np. warsztaty ceramiczne, gotowanie. Projekt współpracy między szkołą w Bolesławcu a szkołą w Lazne  Libverda zakłada 4 spotkania - 2 w Polsce i 2 w Czechach. Właśnie odbyło się pierwsze spotkanie - 20.04.2012r. Dzieci z Czech przyjechały do nas. W trakcie wizyty obejrzały szkołę, odbył się wyjazd do Pławnej i zwiedzenie Zamku Legend Śląskich, odbyły się warsztaty plastyczne, zwiedzanie Muzeum Ceramiki i poznanie historii miasta.

Kalendarz

Konkursy

Lista konkursów
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś dowiedzieć"

Jan Paweł II
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Twój Boks
Dowolna informacja
Przykładowy button