Słońce jest wszędzie

Projekt wymiany polsko- czeskiej „Słońce jest wszędzie- współpraca transgraniczna szkół“ dobiegł końca. Zrealizowano 4 działania.

1. działanie  odbyło się w Bolesławcu w dn. 20.04.2012r. O 10.00 po przyjeździe uczniów czeskich nastąpiło zapoznanie z dziećmi polskimi i miało miejsce uroczyste rozpoczęcie projektu z władzami miasta. Następnie miały miejsce wszystkie przewidziane działania tzn. wyjazd do Pławnej i zwiedzanie Zamku Śląskich Legend. Odbyły się również warsztaty artystyczne (przygotowanie odbitek drzeworytów), również dzieci zwiedzały gród piastowski, strzelały z łuku.Po powrocie do Bolesławca uczestnicy zjedli obiad i w Szkole Podstawowej nr 3 rozpoczęli warsztaty plastyczne. Celem zajęć było wspólne przygotowanie przez dzieci logo projektu oraz flag naszych państw z nakrętek. Następnie zaplanowany był wyjazd do Muzeum Ceramiki, gdzie uczestnicy poznali historię Bolesławca. Po powrocie do szkoły dzieci uczestniczyły w koncercie przygotowanym przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3.
  2. działanie odbyło się w Lazne Libverda w dn. 30.04.2012r. Najpierw dzieci polskie uczestniczyły w powitaniu przez pana starostę Lazne Libverda oraz zostały poczęstowane wypiekami czeskimi. Następnie odbył się turniej. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na 4 drużyny i brali udział w konkurencjach sportowych: jeździe na miotle, rzucaniu kośćmi do małego kociołka oraz rysowaniu z zawiązanymi oczami portretu czarownicy. Następnie dzieci przebrały się w stroje czarownic i czarowników i poszły do szkoły. Polacy zwiedzili szkołę czeską i wspólnie poszli w pochodzie do zdrojowiska Spa Libverda. Tam wysłuchaliśmy opowieści o zaczarowanym kogucie- symbolu Lazne i poszliśmy na obiad. Później przy szkole miały miejsce zajęcia plastyczne- malowanie czarownic oraz nosów czarownicy. Następnie wizerunki czarownic przytwierdzone do patyków zostały spalone (tzw. Noc Walpurgii).
  3. działanie odbyło się u partnera czeskiego w dn. 01.06.2012r.  Dzień poświęcony był zdrowemu stylowi życia. Najpierw dzieci zjadły poczęstunek, składający się ze zdrowych produktów (jogurtów, bułek, owoców...). Następnie wysłuchaliśmy wykładu nt. piramidy żywieniowej, a uczniowie w grupach polsko- czeskich dostali obrazki, z których wybierali przedstawiające najzdrowsze produkty. Następnie pojechaliśmy do Hejnic, gdzie zwiedziliśmy Sanktuarium i zjedliśmy obiad. Później wróciliśmy do szkoły i zajęliśmy się zdrowym żywieniem od strony praktycznej, czyli dzieci w grupach pod okiem opiekunów przygotowywały pasty. W związku z tym, że w ten dzień padał deszcz, nie mogliśmy pójść na Mount Oresnik.  Uczniowie uczyli się wzajemnie słów w j. polskim i czeskim.
  4. działanie mialo miejsce w Bolesławcu w dn. 21.09.2012r. na początku spotkania zostały wręczone nagrody w konkursie na logo projektu. Następnie wyjechaliśmy do Fabryki Naczyń Kamionkowych, gdzie mieliśmy słodki poczęstunek. Potem zwiedzaliśmy zakłady ceramiczne. Następnie uczestnicy malowali kubki i talerzyki, które zostały później wypalone i przekazane dzieciom.Następnie dzieci bawiły się wspólnie na basenie krytym . Później uczestnicy zjedli obiad i wyjechaliśmy do Kliczkowa. Tam rycerz oprowadził dzieci po zamku. Później przygotowane zostało ognisko pożegnalne połączone z przejażdżką bryczką.

Projekt pn.: „ Słońce jest wszędzie- współpraca transgraniczna szkół” współfinansowany jest  ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Przygotowała Sylwia Herbut- koordynator projektu.

Szkoła Podstawowa nr 3 realizuje projekt pt. Słońce jest wszędzie - współpraca transgraniczna szkół związany z wymiana polsko - czeską współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa. Realizacja projektu ma na celu ukazanie dzieciom ze strony polskiej jak i czeskiej, że oprócz odmiennej narodowości, nic je nie różni. Słońce zarówno u nas, jak i u naszych partnerów, świeci tak samo, a więc pokonujemy bariery językowe i nawiązujemy kontakt niewerbalny mający na celu poznanie, integrację i zbliżenie się dzieci.

Projekt m. in.jest nastawiony na tworzenie wśród dzieci sytuacji wychowawczych podnoszących poczucie odpowiedzialności za siebie i innych. Ich osiągnięcie umożliwi postawa autentyzmu, akceptacji, wspólnego doświadczania i wspólnych przeżyć, np. warsztaty ceramiczne, gotowanie. Projekt współpracy między szkołą w Bolesławcu a szkołą w Lazne  Libverda zakłada 4 spotkania - 2 w Polsce i 2 w Czechach. Właśnie odbyło się pierwsze spotkanie - 20.04.2012r. Dzieci z Czech przyjechały do nas. W trakcie wizyty obejrzały szkołę, odbył się wyjazd do Pławnej i zwiedzenie Zamku Legend Śląskich, odbyły się warsztaty plastyczne, zwiedzanie Muzeum Ceramiki i poznanie historii miasta.

Data dodania: 2018-06-07 10:35:49
Data edycji: 2018-06-07 10:39:07