Słońce jest eko

TRZECIE SPOTKANIE PEŁNE RADOŚCI I ZABAWY

Dnia 7 października 2013r. Szkoła Podstawowa nr 3 gościła rówieśników z Lazne Libverda. Celem trzeciego spotkania w ramach projektu „Słońce jest eko- współpraca transgraniczna szkół” były zajęcia warsztatowe. Chcieliśmy pokazać naszym przyjaciołom z Czech ciekawe miejsca naszego miasta, dlatego zaprosiliśmy ich do BOK- MCC na warsztaty. Wcześniej wspólnie przygotowaliśmy buteleczki z oliwą wzbogaconą ziołami z naszego zielnika.

Później  gościliśmy w pracowni szkła i witrażu pani Magdaleny Koniecznej. W związku z tematyką projektu wybraliśmy motywy roślinne jako myśl przewodnią zajęć. Dzieci z zapałem zabrały się do pracy i dzięki współpracy z instruktorką- na szkle zostały wyczarowane piękne drzewa, kwiaty, przyroda. Kolejnymi warsztatami były zajęcia w pracowni ceramiczno- rzeźbiarskiej pani Edyty Orlińskiej. Glina okazała się bardzo plastycznym, ale w niewprawnych rękach dość trudnym tworzywem. Dlatego zrezygnowaliśmy z tworzenia roślin na rzecz spontanicznej ekspresji dzieci. Spod ich palców wyszły przede wszystkim zwierzątka: króliki, żółwie, pieski.

Na zakończenie tego pełnego atrakcji dnia zafundowaliśmy sobie warsztaty ekologiczne. Zależało nam na tym, by dzieci z Czech mogły poznać piękno przyrody Bolesławca. Pani  Bożena Rokoszna- nauczycielka przyrody z SP 3 zaproponowała uczestnikom zajęcia z kartami pracy na Plantach Bolesławieckich. Dzieci miały za zadanie m.in. zmierzyć obwody drzew, za pomocą taśmy przezroczystej przyjrzeć się korze. Wykazywały się umiejętnością korzystania z kompasów  oraz wyszukiwaniem w atlasach nazw drzew i krzewów i ich specyfiką.

Cały dzień był niezwykle bogaty w atrakcje. Dzieciom polskim i czeskim bardzo podobały się warsztaty, a i organizatorzy byli zadowoleni z osiągniętego celu. Przede wszystkim celem samym w sobie było spotkanie dwóch szkół, ale również pokazanie piękna Bolesławca i jego atrakcji.

Lista konkursów